En helg med brunch, långpromenader och vänner
En ideal helg för mig består av många timmar utomhus, motion, vänner och god mat. Denna helg bjöd på alla tre. Stanford Dish. En närliggande hike som jag går ofta. Den ger mig minst en 6 km promenad (beroende på val av rutt), frisk luft och ofta bra utsikt. Allt från kossor, rävar, kalkoner till San Francisco och Oakland kan man se under promenaden.
En annan hike som ligger på baksidan av Stanford Dish bjuder också på fin natur. Älskar trädet med alla dess grenar och rötter. Trädets symbol är fin.
Under helgen träffar jag gärna vänner för att äta brunch. Vad är bättre än att avnjuta mat under tiden vi skålar med mimosa, samtalar och skrattar så det gör ont i magen? I lördags träffades vi på Bill's i Palo Alto. En frukost och brunch restaurang med typiskt amerikanskt urval på menyn. Helt okej men inte mitt förstahandsval för att det är inte riktigt min typ av mat och att mycket av det som serveras får jag ont i magen av (inga laktosfria plättar eller våfflor serveras). Jag valde lax Benedict med hash browns.
Tulpan säsongen är här liksom påskliljornas.
Glädjen var stor när vår rabarber för första gången har övervintrat och nya stjälkar har kommit upp! :)
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar