Gädda på två sätt
Senaste veckoslut resulterade i två gäddor i kylrummet.
Nu har jag ätit gädda till lunch i två dagar.
Måndag: Den mindre gäddan fylldes med citron, svartpeppar och basilika.Kanske grillade den lite för länge, men åt upp hela fisken.
Den vita klicken är en Creme bonjour ost (gräslök/dill) som jag
blandade med pepparrot.
Tisdag: Gäddmedaljonger i tomatsås. En helt egen test som blev riktigt bra.
Smörad ugnsform, i med en hackad lök, två kluvna vitlöksklyftor, tomatkross, kapris, basilika och
det som var kvar av måndagens creme bonjour ost.
Detta fick puttra i ugnen ca 15 minuter.
Sedan satte jag ner gäddan och lite vittvin.
Tillbaka in i ugnen ca 15 minuter.Nu börjar det dofta Medelhavet igen. Medan fisken är i ugnen
kokade jag lite italiensk pasta.
Det här smakade gott på riktigt.
Kunde tänka mig att göra det här på nytt med torsk och räkor.
Kommentarer
Brita 07/09/2020 10:36pm (3 år sen)
Tack för intressanta gäddtips! Lök och vitlök låter lite kusligt i kombination med fisk, men om du säger att det är gott, så - jag ska pröva! Creme bonjour-ost som tillbehör, det låter däremot fint!
Svårt att kommentera din blogg - det ramlar hela tiden ner nånsorts meny från Seven Days. som täcker hela fältet. Åtminstone i min dator. Men jag försöker.
Må väl!
Ulf Lassander 17/09/2020 6:04pm (3 år sen)
Oj, så synd att du har datorstrul. Troligen nån uppdatering som strular till det, löser sig hoppeligen snart. Jo, jag försöker hitta på lite nya smaker och med de ingredienser som vi har i Österbotten. Emellanåt svävar man ut lite, men det bjuder jag på :) Tack för att du läser.
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar