uffeskitchen ul

OST & VIN TIPS

Skrivet av Ulf Lassander 18.02.2015 | 0 Kommentarer

Kategorier:

ost vin tips2

Att köpa hem några dyra ostar och några flaskor vin behöver inte betyda att kvällen blir lyckad. Väljer man fel ost med fel vin så går man troligen miste om en smakupplevelse. Här är några allmänna ost- och vintips, men kom ihåg att olika lagring, kryddning och karaktär påverkar samspelet mellan ost och vin:

 

Färskost naturell –passar med torra mousserande viner, passar också med friska och fruktiga vita viner.

Färskost smaksatt –går bra ihop med röda bäriga viner som pinot noir eller fruktiga och friska viner.

Kittost –lagrad torr cider, fruktig ale eller ett blommigt vitt vin. Hårdost, nötig och mild–röda fruktiga viner eller fylliga vällagrade vita viner.

Hårdost, långlagrad – portvin eller söta vita viner. T.ex. parmesan osten älskar ett amarone vin.

Vitmögelost –torra mousserande viner eller lagrad torr cider.

Grönmögelost –portvin men passar också bra med vita söta viner.

Getost – vitt friskt fruktigt vin eller lagrad torr cider.

 

Testa: En gräddig och mild brie, bred på fikonmarmelad och avnjuta de tillsammans med en champagne blanc de blanc av bra årgång. Gifter sig bra i munnen och påminner om vaniljpannacotta.

 

 

 

skaldjur tips

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar