Stallhagen kan öl
Under veckoslutet besökte jag Åland. Ett ställe jag absolut ville besöka var Stallhagens bryggeri. Bryggeriet grundades år 2004 och tillverkade det första året ca. 40.000 liter öl, i fjol var produktionen uppe i över 700.000 liter och redan nu börjar det blir trångt i vissa utrymmen. Stallhagen ägs av 1600 aktieägare av vilka de flesta äger 1 till 2 aktier var, så det räknas som ett familjeföretag som ägs av ”familjen Åland”. I bryggeriet jobbar i dag ca. 10 personer och då det gäller att packa flaskorna i lådor så plockas det ca 2500 flaskor i timmen, så undan går det.
Det var inte bara jag som vandrade omkring i bryggeriet. Träffade också en grupp österbottningar som jag hängde på med på rundvandringen.
Det ryms 3500 liter öl i bryggverket och tar 8 timmar att brygga ölet till en klibbig, alkoholfri vätska. Blandningen sker för hand och det ger Stallhagens öl en egen själ med småa variationer från sats till sats.
Besöket avslutades med ölprovning men den kunde jag inte vara med på för det fanns mycket mera på dagsprogrammet som jag återkommer till i andra inlägg.
Kommentarer
Ingen har kommenterat ännu
Skriv en kommentar