uffeskitchen ul

Strövtåg på stan

Skrivet av Ulf Lassander 06.04.2017 | 0 Kommentarer

I dag var den fritid hela dagen. Gick ut efter mrgonmålet och vandrade runt omkring i Nice. Kameran i högsta hugg och öppen för det mesta.

bilinnergard

En dörr till huset innergård stod på glänt och där kunde man hitta både det ena och det andra.

balkongstatyer

Han och hon stod också på andra ställen. Plastfigurer.

cat

Han höll på med att få ut ny sten på beachen inför sommaren.

yoga

För många var stranden starten för en ny dag.

fiskebatar

Småa fiskebåtar hör till det som man alltid skall fotografera. Träflottan håller på att försvinna och blir till glasfiber och aluminium.

fisknat

Vardagen är aldrig långt borta bara man kastar blicken över kajkanten.

hyrescykel

Man kan hitta det ena och det andra. Här har någon fått nog av sin hyrcykel. Den meddelade jag dock om och de vara glada för att jag informerade, med karta och allt var den ligger. Stora pengar i blöt.

soldater

Kändest som jag gick i kapp med de här gossarna, varvade dem troligen fyra gånger. K-pistarna försöker de lite gömma.

snurrbat

Den båten hade ganska gulliga snurror.

oliver

Och så var jag på marknaden igen.

tea

Här doftade det tea så det började snurra i huvudet.

vitlok

Mums med vitlök!

parkblommor

Råkade också komma mig in på en blomutställning...si sådär, men färggrant.

fontan

En uppfriskande frisk fläkt från fontenen.

hotellet2

Så var man tillbaka till hotellet efter tre timmar. Nu är det solen, poolen och bubbelkaret på taket som gäller.

visit

Kan ingenting annat än att hålla med...I Love Nice. Skulle Vasa också kunna få en sådan på gågatan eller nere vid Fiskarstranden?

Kommentarer

Ingen har kommenterat ännu

Skriv en kommentar