Visa alla inlägg skrivna september 2023
Ege gjorda honungs ljus.
Hej tänkte visa eller kanske mer tipsa (för de är så enkelt) om en super enkel present, nämligen honungs ljus! De här passar även för er som inte är så pyssliga av er, du behöver tre saker, bivax ark (jag använder mig av 22x38cm 80g som räcker till två ljus, köpt på paperipilvi), sax och veke.
Jag börjar med att vika bivax arket på hälft och klipper det i två delar. Sen är det bara att klippa veken så att den kommer ut på båda sidorna av arket och börja rulla (jag satte även en botten skiva som kommer under ljuset men det behövs inte). Honung plattorna fastnar enkelt fast i varandra och när vi kommit till slutet är det bara att dutta lite med fingret att de blir jämnt och sitter fast.
Där har ni det, ege gjorda ljus! Svårare än det är det inte och snygga blir det också, kanske de är ett pyssel att testa en regnig höst dag.
/ Kia