Visa alla inlägg skrivna november 2023
Hösten i tio bilder
Jag fick klart min första mössa, och här e den. Gröna garnet fick vänta, håller just nu på att sticka en mössa till. Inte en lika dan för blev inte riktigt nöjd med modellen men stolt att jag fick ihop den.
Vi spenderade en helg i Helsingfors i mitten av oktober, skönt att få komma bort lite från sina egna knutar. Va ute efter en parfym men vet inte vart jag ska börja leta när jag inte har en jäkla aning på vad jag vill ha. Så det blev ingen till slut, känner mig kanske till och med ännu mer förvirrad efter att varit och dofta på olika. Den får liksom inte va för blommig, men heller inte för mörk i doften, gillar vanilj och kokos men borde vara en blandning av något till.
Hösten har bestått av en hel del soppor också, en ny favorit har varit en batat, kokos, tomat soppa med chili och ingefära perfekt när man känt sig flunssig.
Halloween firades inte mer än med dessa bakelser på jobbet.
Annars har de brunchats, ritats och spenderat tiden ute. Tycker hösten mitt i allt va här och sen en morgon skulle man redan sätta vinter jackan på.
/ Kia