Visa alla inlägg skrivna februari 2022
Nästan klart
Sitter och funderar på i vilken ända jag ska börja. Börjar väl med att säga att alla ytor nu är tomma från krääsä och imorse släppte jag in gubbarna som ska slipa alla golv (parkett och plankgolv). Var där hela gårdagen och försökte desperat få ihop det sista, eftersom vi nu inte får vara där alls på 4-5 dagar medan golven slipas och lackas.
Om 6 dagar är det flytt. Väntar med spänning på att se vad som händer med min kropp och knopp då allt sedan är över. Kanske jag bara sover i en vecka. Men inte längre än det för sedan börjar jag jobba igen på inspelningar i Helsingfors. JAJA. En dag i taget osv.
Badrummet är nästan klart. Som den trogna bloggerskan jag är, ska jag förstås fixa ihop ordentliga före- och efterbilder då allt blivit klart efter flytten. Allt jag kan bjuda på just nu är dessa sneakpeeks.
Vill verkligen understryka att den gula målartejpen på väggen inte är en inredningsdetalj utan en del av processen att måla kopparrören svarta. Förutom mitt hat mot den billiga duschslangen (måste byta ut sen asap) så är jag otroooligt nöjd med kaklet och helheten. Ah. Älskar svarta fogmassan.
Tycker det är VÄLDIGT viktigt att ett badrum har mysbelysning. En vill ju inte stå och duscha under ett kallt lysrör om man inte är i en simhall. Därför har vi satt upp två gulliga vägglampor med varma svaga bulbar. Sen har vi lite kallare och starkare ~arbetsbelysning~ ovanför spegeln. Det är den som speglar sej i kaklet bakom mej, ovanför mitt huvud.
Och så har vi en liten gullig vessahörna till höger. Hörnet i mitten av bilden ska täckas in i en list och handfatsskåpet ska få luckor. Mer om badrummet då det är helt klart, NU över till köket (läs i nu-över-till-studion-ton).
Har jobbat reven av mej med spotlightsen, som jag fällt in i dessa ek-skivor. Kan ändå konstatera att det varit värt allt slit för det blev exakt så harmoniskt och rustikt som jag tänkte mej. Mysbelysning är minst lika viktigt i köket som i badrummet. Och nej, listerna med de hotande spikarna på hyllan längst ner är inte en del av inredningen.
Vardagsrummet har väldigt hög chans att bli favoritrum med tanke på takbjälkarna, takfönstren och storleken. Ser framemot att inreda de tråkigt vita väggarna. Ser också framemot att byta ut alla taklampor till samma färgtemperatur. Mitt filmfotografiska inre gråter blod när alla fem lampor har olika färgtemperatur. Jaja. Flyttlådorna ligger och BLÄNGER på mej så det är väl bara att sätta igång med packandet nu.
En kreisi tidspress och ett snyggt bord
Det är ett skumt livsskede på G nu, alla dagar har sett likadana ut. Flydde hemmet för över en vecka sedan eftersom både bonusbarn och pojkvän blev smittade av ni vet vad. Har nu bott hos min mamma och haft det bra hos henne, men haft allmänt lejdon på hela situationen. Har renoverat varje dag, från morgon till kväll (med några undantag för slöjdkurs och snabbträffar med vänner). Om fem dagar ska allt vara klart (!) inför golvslipning och vi har inte ens kaklat klart i badrummet ännu. Tidspressen just nu är helt kreisi.
Där har jag stått och skurit kakel idag. Helt absurt att vi om mindre än två veckor kommer att bo där. Jaja. Livet är inte bara stress och press just nu utan även fyllt med små lyckade projekt. Typ i förrgår då jag satt upp en cool tapet i Nikes rum (glömde fota den idag, lovar att visa den senare). Något jag nu ska visa er är en liten sneak peek på ett gammalt nattduksbord som jag har byggt om till handfatsskåp! Igår kom handfatet i tik och idag har jag (och vår anställda hantverkare) satt upp samma gröna kakel på väggarna i badrummet. Det kommer bli så otrooooligt snyggt badrum kan jag lova.
Vet ni förresten vem som fick ett blombud igår? Alltså blommor LEVERERADE. Till min YTTERDÖRR. För MEJ. Trodde sånt bara hände i filmer och bland rika boomers..? Visst kan jag tycka att det är cheesy med blommor på vändagen, men blev genuint lycklig och överraskad och äääh, ska bli så skönt att återförenas med min Sukka imorgon. Tror jag aldrig tidigare gått igång så här mycket på blommor, men alltså kolla. HUR fina är inte de.
Avslutar med en bild som jag knäppte tidigare ikväll på min söta mamma och hennes ännu sötare hund Putte. Isbjörnsungen Putsson har verkligen varit bästa terapin den senaste veckan.
Kaklade väggar och djupa suckar
Om 12 dagar ska allt vara klart i lägenheten, för då börjar golvslipningen. Köket är ännu på hälft och vessan är ännu mer på hälft. Där har vi inte ens börjat kakla ännu... Men från vissa perspektiv ser en del av köket nästan klart ut! Och det gäller ju att vara ~positiv~ och sätta sej och stirra från just de vinklarna ibland. Dörrarna ska ännu målas en gång till och få 50-tals handtag i trä.
Lärde mej att kakla förra veckan och det var så kul! Lite som att lägga pussel med klister. Har nu en hel vägg kaklad från köksbänken upp till taket och snart ska vi även lägga upp tre stora hyllor och en köksfläkt. Här är lite processbilder och en del av resultatet:
Har lite blandade känslor inför hela renoveringen just nu. Klart det är kul att bygga och renovera, men den här tidspressen känns verkligen i både ~kropp och knopp~. Försöker mitt allt för att få ihop det här i tid nu, för då golvslipningen är klar i slutet av månaden, blir vi av med vår nuvarande lägenhet. Känns som att jag konstant har en djup suck som vill ut, men jag hinner typ aldrig ta det där djupa andetaget. Jaja. It is what it is.
Österbottniska äventyr
Vill börja med att dra ner på era förväntningar på ordet äventyr, eftersom vi trots allt lever mitt i en pandemi (ifall någon har missat den lilla detaljen). Jaja. Helgen har i alla fall känts äventyrlig. På fredagkväll tog jag och Sukka våra brädor under armen och drog ut i snöstormen.
Det blev en åtta kilometers vandring i jakt på spots att snowboarda nerför. Satt oss ner vid sundet (Vasas mysigaste ställe) och drack te och åt choko. Efter det började kampen att ta sej hemåt genom 20 cm tjockt puder, i snowboardskor. Då vi kom hem vid midnatt kunde vi ändå konstatera att det var värt allt slit (fast kroppen var av annan åsikt).
På lördag hoppade vi i bilen och körde till Jeppis i jakt på second hand-möbler till nya hemmet. Hela resan var lite av en flopp eftersom vi a) kom fram en timme före alla loppisar stängde och b) släpade med en hyrd släpkärra, som vi aldrig använde. Hittade dock ett 70-tals nattduksbord som vi ska bygga om till ett vessaskåp. OCH en orange äggklocka. Ganska så nöjd med inköpen i alla fall.
Loppisrundan blev smått stressig, så det var väääldigt skönt att sätta sej ner på Kaffia och trycka i sej detta efteråt. Måste säga att fastlagskanelbulle-konceptet får 5/5. Inköpen får ni förresten se i ett senare skede, eftersom detta tydligen var den enda bilden jag tog på hela dagen.
Då vi kom tillbaka till Vasa, for vi till Venn med ett gäng vänner för att fira Axel 29 år! Och nej inte min Axel, utan Louises Axel, som vi kallar honom. Bilderna nedan är förresten stulna av henne, så tack för dem Louise! I alla fall. Efter att klockan slog 21 (det vill säga tidpunkten för då corona börjar smitta här på barerna), for vi till Ida & Madde på lite efterfest och fun and games. Ah tänk vad en kan uppskatta en någorlunda vanlig utekväll då det går så långt mellan varven. JAJA kan jag kanske sluta med dessa ~basic spaningar~ nu??
Söndag då!? Började med frukost framför Husdrömmar (min nya drog, rekommenderar till alla som är ens lite intresserade av renovering, arkitektur och inredning (är det här en basic spaning nu igen?). Skulle nog inte kategorisera den här dagen som direkt äventyrlig, för den har varit riktigt klassisk: snabbmat, renovering, bastu. Bjuder på en bild som jag tog idag från köket, men visar resten i ett annat inlägg för nu ska jag TA NATTEN. Nati.
Åhhh äntligen tapeter
Det går framåt ordentligt med renoveringen nu och det är sååå skönt med tanke på att allt (förutom golvslipning + behandling) ska vara klart om 3 veckor (TRE VECKOR?!!). Badrum och kök är fortfarande i totalrenovering MEN i vårt sovrum är det mesta klart! Har tagit ner en mellanvägg, rivit tapeter, spacklat, grundmålat och målat, samt tapetserat ett par väggar. Hittade en skitsnygg (men skitdyr) tapet från Borås Tapeter, som heter Wild Ferns. Är så otroooligt nöjd. Kolla:
Har aldrig tidigare tapetserat, men det gick riktigt bra och lyckades trolla bort (nästan) alla skarvar. Hmm har lite svårt att få bildernas färger att stämma överens med de verkliga färgerna på tapeterna, men här ser ni åtminstone mönstret lite närmare:
I visst ljus ser den blå ut och i visst grön. Samma sak med den mörka väggfärgen, som ni ser här nedan. Det är alltså samma färg på väggarna på båda sidorna av tapetväggen, men färgen varierar helt beroende på ljustemperatur, -styrka och -riktning. Diggar kameleont-effekten.
Huhhu, Är nog sååå nöjd. Nu ska vi bara installera in en skjutdörr och slipa fram plankgolvens riktiga färg (de är målade nu). Kommer bli så otroooligt mysigt. Ah. Tänk att jag kommer att somna där om mindre än 4 veckor. Helt kreisi.
Vill visa er lite av kökstapeten också! Den heter Hazel (mycket viktigt att de valda tapeterna har coola namn) och är också från Borås Tapeter. Älskar hur den matchar de gamla köksskåpen, som vi målat mörkgröna.
Den ser ju väldigt knottrig ut på långt håll, men när en kollar lite närmare så får man en björklövs-överraskning!!! Det finns alltså en gullig liten björkskog i köket och jag älskar det. Vågar ha så knottriga tapeter i dessa rum eftersom det stora vardagsrummet har vita väggar. Där ska en massa snygga tavlor och hyllor få all uppmärksamhet. Jaja mer inredningssnack sen då det blir relevant. Det vill säga snaaart iiik!!!